Kāpēc ARETE?

Arete (Greek: ἀρετή) means “excellence of any kind”. May also mean “moral virtue”. For greeks it was bound up with «fulfilment of purpose»: living up to one’s full potential.

This project aims to promoting pupil’s flourishing at school from a virtue ethics perspective.

FUNDING

“Effectiveness research of an online curriculum for virtue education in Latvian educational institutions (from grades 1 to 12)”

Funding institution: Latvian Council of Science; Funding number: lzp-2021/1-0385

Jūlijā – aktīvs darbs pie zinātniskajām publikācijām

2022. gada jūlijā M. Fernandezs, prof. I. Maslo un S. Surikova publicējuši zinātniskā raksta kopsavilkumu “Moral Education Effectiveness in Latvia: Lessons Learned after 50 Years of Virtue Education in a post-Soviet Country”, kas tapis 50. ikgadējās Morālās izglītības konferences “Moral Development & Moral Education in Global Transition” ietvaros. Šī raksta ziņojums tika prezentēts šajā konferencē, kas norisinājās no 20.-23. jūlijam Mančestrā, Lielbritānijā.

Šajā pašā mēnesī  publicēšanai žurnālā “Teacher and teaching – theory and pratice” tika iesniegts I. Maslo, M. Fernandeza un S. Surikovas zinātniskais raksts “Teachers’ Capabilities to Implement Virtue Education in Classroom Practice in Latvia: Implications from Feasibility Narratives”. Žurnāls indeksēts Web of science datu bāzes 1. kvartilē.

Tāpat turpinājās 1. veiktā mērījuma apstrāde, kurā piedalījās 1983 skolēni no 63 skolām un 122 klasēm dažādos Latvijas reģionos. Tiek apstrādāti dati un uzsākta pētījuma ziņojuma sagatavošana par iegūtajiem rezultātiem.