Kāpēc ARETE?

Arete (Greek: ἀρετή) means “excellence of any kind”. May also mean “moral virtue”. For greeks it was bound up with «fulfilment of purpose»: living up to one’s full potential.

This project aims to promoting pupil’s flourishing at school from a virtue ethics perspective.

FUNDING

“Effectiveness research of an online curriculum for virtue education in Latvian educational institutions (from grades 1 to 12)”

Funding institution: Latvian Council of Science; Funding number: lzp-2021/1-0385

Veiksmīgi norisinājās pēdējie projekta darbi šajā semestrī

Jūnijā turpinās vidusskolas programmas izvērtēšana, izmantojot kritiskā drauga sistēmu starp projekta darbiniekiem. Žurnālā Journal of Moral Education tika iesniegti pēdējie labojumi rakstam “Comprehension of character education and virtue education in Latvia: Analysis and synthesis of school actors’ views”, kas jau tika publicēts un ir pieejams šeit: https://doi.org/10.1080/03057240.2023.2236800  

No 28. – 30. jūnijam Madridē norisinājās ´Eiropas rakstura un tikumiskās audzināšanas´ (ECVA) biedrības zinātniskā konference, kurā M. Fernandezs, kā galvenais runātājs, uzstājās ar lekciju “Character and virtue education in Latvia: challenges and opportunitie” un arī ar referātu “Lessons learned over 70 years of transformations of moral education in Latvia”, kā arī piedalījās ECVA biedrības tikšanās, stiprinot zinātnisko tīklu ar vairākiem zinātniekiem no UK, Spānijas, Čehijas par iespēju pieteikt kopīgus projektus. Plašāka informācija par kongresu pieejama šeit!

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>