Archive for November, 2009
You are currently browsing the Latvijas Universitātes muzejs blog archives for November, 2009.
You are currently browsing the Latvijas Universitātes muzejs blog archives for November, 2009.
Jau pavisam drīz LU Vēstures muzejā tiks atklāta izstāde, kurā būs iespēja aplūkot unikālas lielformāta 19. gadsimta gravīras no LU Bibliotēkā glabātā izde- vuma Description de l’Égypte ou Recueil de observations et des recherches qui ont été faites en Égypte pendant l’éxpédition de l’armée française (tiem, kas piemirsuši savas franču valodas pamatzināšanas, latviski nosaukums skan: Ēģiptes apraksts vai piezīmju kolekcija, kura veidota Ēģiptē Francijas armijas ekspedīcijas laikā).
Iespējams, šī ir viena no sarežģītākajām izstādēm, kāda tapusi muzejā, jo no aptuveni 600 restaurētajām gravīrām jāizvēlas nepilnas 30. Kopā ar LU Bibliotēkas darbiniekiem tās skatot, pārskatot un atkal skatot, kļūst skaidrs, ka izvēlēties starp skaistu un skaistu ir ļoti grūts, lai neteiktu – neiespējams uzdevums.
♥ af
Pirmajos Latvijas Universitātes darbības gados viena no populārākajām fakultātēm bija Filoloģijas un filozofijas fakultāte ar vislielāko studentu skaitu.* Fakultāte popularitāti guva ne vien kvantitatīvi, bet arī kvalitatīvi – šīs fakultātes pārstāvis Jūlijs Students pirmajā Universitātes studentu zinātnisko darbu konkursā 1920./21. m.g. iegūst I prēmiju (5000 rubļu apmērā) par darbu “Kanta kategoriskais imperatīvs un viņa nozīme ētikā. Moto: Cilvēkiem netrūkst spēka, – bet trūkst gribas”. Read the rest of this entry »
Latvju tauta ir pareizi izpratusi, ka ne tikai materiālās vērtības noteic valsts labklājību, bet idejiskās un morālās vērtības ir tas, kas dara valsti daiļu un varenu. Šie vārdi izskan Valsts prezidenta Alberta Kvieša uzrunā Brīvības pieminekļa atklāšanas svinībās 1935. gada 18. novembrī. Atklāšanas svinībās piedalās arī Latvijas Universitātes pasniedzēji un studenti. Brīvības pieminekļa, kurš laika gaitā daudzu apziņā nostiprinājies kā simbols tautas ideāliem, veidošanā daudz ir iesaistīts arhitekts un Latvijas Universitātes profesors Ernests Štālbergs.
Sveicu visus šajos svētkos!
♥ af
Paēdis cilvēks – laimīgs cilvēks. Latvijas Universitātē par šī apgalvojuma īstenošanu dzīvē ir rūpējušies jau kopš pašiem pirmsākumiem. 1920. gada 1. augustā savu darbību sāk Universitātes Studentu virtuve, kura sākotnēji neatrodas galvenajā ēkā – kaut arī studentiem un Universitātes darbiniekiem pusdienot bija jādodas tikai pāri Merķeļa ielai uz Vērmanes dārzu, tiek izteikta vēlme pēc azaida telpām arī Universitātes galvenajā ēkā Raiņa bulvārī 19. Kāds divdesmito gadu sākumā rakstīts iesniegums Universitātes rektoram vēsta:
“Tā kā studentu kungi prasa tēju, tad laipni lūdzu Rektora kunga atļauju, turēt tējas galdu [Latvijas Universitātes galvenajā ēkā] ar uzkožamiem. Cenas: glāze tējas ar cukuru 4 santīmi; sviestmaize 12 santīmi; glāze piena 12 santīmi”. Lūgums tiek atbalstīts un, ņemot vērā vairākkārt izteiktos ierosinājumus pārcelt Studentu virtuvi uz Latvijas Universitātes galveno ēku, 1929. gadā tiek uzsākta nozīmīga galvenās ēkas pārbūve, tās iekšējā pagalmā pēc arhitekta E. Štālberga projekta izbūvējot garderobi, studentu tējnīcu un citas palīgtelpas pagrabstāvā.
Pašreiz Latvijas Universitāte ēdnīcas telpas ir izīrējusi uzņēmumam “Fazer Amica”, kas rūpējas, lai studentu kungi saņemtu ne tikai tēju, bet arī siltas pusdienas.
♥ af