Latvijas Universitātes Dabaszinātņu centrs Torņakalnā ir nodots ekspluatācijā

Rīgas pilsētas būvvalde ir pieņēmusi ekspluatācijā Latvijas Universitātes (LU) Dabaszinātņu akadēmisko centru Torņakalnā. Dabaszinātņu centrs pirmos studentus uzņems jau 8. septembrī, un šī būs viena no Baltijā modernākajām augstākās izglītības un zinātnes ēkām.

LU Dabaszinātņu centra būvniecību veica pilnsabiedrība LNK Industries Group, ko Latvijas Universitāte izraudzīja iepirkuma procedūrā 2013. gadā. Būvdarbu līguma summa ir 21,18 milj. eiro bez pievienotās vērtības nodokļa. Ēkas ideju izstrādāja un autoruzraudzību veica arhitektu birojs Sestais Stils.

Celtniecība kādreizējā mazdārziņu teritorijā tika sākta 2014. gada martā, un jau 2014. gada maija beigās ēkas pamatos tika svinīgi ielikta laika kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm.

„Mums kā būvniekiem bija liels gods šo projektu īstenot. Lai ēka tiktu nodota ekspluatācijā plānotajos termiņos un būtu gatava jau šogad septembrī uzņemt studentus un mācībspēkus, darbs norisinājās ļoti intensīvi. Saspringtais darba laiks mums bija lielākais izaicinājums šajā projektā,” uzsver LNK Industries Group valdes loceklis Jevgenijs Locovs.
Būvlaukumā darbi tika veikti, strādājot pat trīs maiņās, kad uz vietas objektā dažbrīd vienlaicīgi darbojās līdz pat 650 cilvēkiem. Būvniecības un projektēšanas procesam rūpīgi sekoja gan Latvijas Universitātes vadība, gan arī profesionālu būvuzraugu komanda, nodrošinot, ka ēkā izmantotie konstruktīvie un tehnoloģiskie risinājumi droši kalpos gan šai, gan nākamajām studentu paaudzēm.
„Mēs ieguldījām daudz darba, negulētu nakšu, mīlestības un enerģijas, lai īsajā termiņā un paredzētajā finansējumā taptu šī skaistā ēka, kur studenti un personāls varēs pilnvērtīgi studēt un radīt vērtīgus jaunatklājumus,“ atzīst LU rektora vietniece infrastruktūras jautājumos, projekta vadītāja Kitija Gruškevica.
Dabaszinātņu centrā atrodas Bioloģijas, Ķīmijas, Medicīnas, Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes, kā arī Fizikas un matemātikas fakultātes Optometrijas un redzes zinātņu nodaļa. Ēkā ir izvietots arī Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūts un Ķīmiskās fizikas institūts. Pagrabstāvā atrodas sešu Valsts nozīmes pētniecības centru laboratorijas.

Pirmais un otrais stāvs, kurā atrodas bibliotēka ar lasītavu, kafejnīca, kā arī lielākā amfiteātra tipa auditorija ar 300 vietām, studentu informācijas centrs, neliela virtuvīte un studentu pašpārvalžu telpas, būs atvērti 24h diennaktī.

Dabaszinātņu centra auditorijas un mācību laboratorijas var lepoties ar pasaules klases zinātnisko un audiovizuālo aprīkojumu. Moderno interjeru, kurā plaši izmantots eksponētais betons, atdzīvina dabīgais koks, viļņotas margu līnijas, mākslinieces Luīzes Avotiņas sienu gleznojumi, kā arī stiklotie sienu ielaidumi un krāsainās SIA Coppa piegādātās mēbeles.

Projekts tiek finansēts no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) apakšaktivitātes „Augstākās izglītības iestāžu telpu un iekārtu modernizēšana studiju programmu kvalitātes uzlabošanai, tajā skaitā, nodrošinot izglītības programmu apgūšanas iespējas arī personām ar funkcionāliem traucējumiem” projekta „Latvijas Universitātes infrastruktūras modernizācija prioritāro virzienu studiju programmu attīstībai” Nr.2010/0114/3DP/3.1.2.1.1./09/IPIA/VIAA/029 un ERAF apakšaktivitātes „Zinātnes infrastruktūras attīstība” Valsts nozīmes pētniecības centru projektu: Nr.2011/0045/2DP/2.1.1.3.1/11/IPIA/VIAA/001, Nr.2011/0040/2DP/2.1.1.3.1/11/IPIA/VIAA/002, Nr.2011/0043/2DP/2.1.1.3.1/11/IPIA/VIAA/003, Nr.2011/0041/2DP/2.1.1.3.1/11/IPIA/VIAA/004, Nr.2012/0001/2DP/2.1.1.3.1/11/IPIA/VIAA/005 un Nr.2011/0060/2DP/2.1.1.3.1/11/IPIA/VIAA/007 ietvaros.

Projekts „Latvijas Universitātes infrastruktūras modernizācija prioritāro virzienu studiju programmu attīstībai”, vienošanās Nr.2010/0114/3DP/3.1.2.1.1./09/IPIA/VIAA/029, tiek finansēts no ERAF līdzekļiem 85% apmērā, valsts budžeta līdzekļiem 7,17% apmērā un Latvijas Universitātes līdzekļiem 7,83% apmērā no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām. Projektu paredzēts īstenot līdz 2015. gada 30. decembrim.